iFiles: jak przenieść pliki na serwer (FTP) za pomocą iPada

Kończymy zakładanie strony internetowej przy wykorzystaniu jedynie iPada. W poprzednim wpisie poszliśmy drogą najłatwiejszą, a teraz przeanalizujemy standardowy proces. Okazuje się, że również w tym wypadku tablet w zupełności wystarczy nam do uruchomienia witryny opartej o najpopularniejszy system zarządzania treścią.

Podobnie jak to miało miejsce w pracy na komputerze zaczynamy od odwiedzenia strony pl.wordpress.org i pobrania paczki .zip. Różnica polega na tym, że zamiast lokalizacji (np. pulpit, folder itd.) wybieramy aplikację, w której plik zostanie zapisany. W moim przypadku był to bardzo przydatny program iFiles (4,49 EUR).

ifiles-ipad-ftp

Następnie już w samym iFiles dotykamy pakiet i wybieramy funkcję rozpakowania (prawa strona). Folder z zawartością powinien pojawić się poniżej. Teraz pora na umieszczenie wszystkich elementów na serwerze. Dashboard umożliwia nam podpięcie do aplikacji kont z wielu popularnych serwisów. Przykładowo problemem nie jest uzyskanie dostępu do plików przechowywanych w chmurze Dropbox lub zdjęć zamieszczonych w serwisie Flickr. Tak się szczęśliwie składa, że wśród opcji mamy także nawiązanie połączenia FTP. Plusem dodajemy rodzaj oraz uzupełniamy dane. Pozostało nam już jedynie udać się do folderu zawierajcego rozpakowanego WordPressa, zaznaczyć zawartość, skopiować i wkleić do public_html na serwerze.

iPad iFiles 2

Po chwili potrzebnej do załadowania plików (gdy znikną strzałki w prawym dolnym rogu) możemy odwiedzić adres naszej strony w przeglądarce i tam podpiąć utworzoną wcześniej bazę danych oraz przejść standardowy proces instalacji. Wszystkie opisane tu czynności nie powinny zająć więcej niż 15 minut, wymagają jednego programu i są równie łatwe do wykonania jak w przypadku zwykłego komputera. Na marginesie dodajmy, że podobnie wygląda proces uruchomienia zakupionego motywu. Pobieramy do iFiles, rozpakowujemy i przerzucamy (tym razem cały folder, a nie samą zawartość) do public_html/wp-content/themes. Droga do stworzenia własnej strony internetowej przy pomocy iPada to prosta i przyjemna zabawa. Jestem pozytywnie zaskoczony.

instalacja wordpress

To wszystko w tym temacie. Kolejne wpisy mam zamiar poswięcić zdecydowanie bardziej przyziemnym aspektom codziennego funkcjonowania z tabletem w dłoni.

Powiązane wpisy: