Intensedebate – alternatywa dla komentarzy Disqus

Intensedebate to prosty i przejrzysty system dodawania komentarzy w ramach strony internetowej. Do jego testowania zabierałem się już od dawna, a w końcu zdecydowałem się wraz z początkiem grudnia minionego roku. Zdaję sobie sprawę, że jest to w pewnym sensie ruch pod prąd, gdyż obecnie w świecie blogów (przynajmniej tych chcących uchodzić za będące na czasie) dzieli i rządzi Disqus, którego właśnie postanowiłem porzucić.

Nie mam zamiaru oczywiście krytykować tego rozwiązania i dowodzić, że Intensedebate bije je na głowę (gdyż nie bije). Chcę jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze nowoczesna, minimalistyczna idea Disqus’a przynosi największe korzyści.

Po pierwsze, w wypadku gdy nasi użytkownicy są przeciętnymi, niedzielnymi internautami lepiej reagują oni na z góry widoczne pola, które trzeba wypełnić aby dodać komentarz. Tekst, nick, mail (względnie link) + wyślij, sprawiają, że czytelnik dokładnie wie co powinien zrobić, gdy chce podzielić się swoją opinią. Wiele osób odwiedzających moje strony poświęcone przykładowo dyscyplinom, bądź drużynom sportowym skarżyło się na niejasność „Publikuj jako” i wyskakujące okienko. Kwestię rozwiązano w Disqus 2012, ale…

Po drugie, Intensedebate dostępny jest w języku polskim, co wydaje się bardzo istotne ze względu na podaną już wcześniej charakterystykę użytkowników.

Po trzecie, system w prosty sposób umożliwia zapisanie się na powiadomienia o odpowiedziach lub wszystkich aktywnościach w danym poście, bezpośrednio przy dodawaniu swojego osądu.

Po czwarte, z tego co zauważyłem Intensedebate dużo sprawniej synchronizuje komentarze, a także aktualizuje ilość opinii w widgetach (posiada również własne) i wpisach praktycznie w czasie rzeczywistym.

Intensedebate to doskonałe rozwinięcie dosyć ubogich podstawowych komentarzy WordPress. Jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy nimi, a systemem Disqus. Co prawda nie ma aż tylu bajerów co ten drugi, ale zawiera najważniejsze z nich. Łatwo dostosowuje się do skórek, a wszystkie potrzebne użytkownikom opcje są zawsze na wierzchu. Panel jest przejrzysty i ułatwia moderację, a domyślny chronologiczny układ komentarzy moim zdaniem lepiej sprawdza się podczas dyskusji, zwłaszcza gdy goście nie mają w zwyczaju korzystać z funkcji „odpowiedz”. Podobnie jak wspominany wielokrotnie Disqus umożliwia czytelnikom założenie profilu i zamieszczanie opinii na wielu stronach za pomocą jednego konta. Posiada też integrację z twitterem i facebookiem oraz wspiera akismet. Tak jak u konkurenta zainstalujemy go za pomocą wtyczki z panelu administracyjnego i skonfigurujemy w minutę. Co więcej, pozwala na doinstalowanie dedykowanych pluginów rozszerzających jego możliwości.

Aby nie było wątpliwości, nadal uważam, że Disqus jest obecnie najlepszym systemem do komentowania, jednak sprawdza się głównie w przypadku blogów poświęconych nowym technologiom lub takich gdzie odwiedzający są trochę lepiej uświadomieni. Niech za dowód świadczy fakt, że po przejściu na Intensedebate ilość wypowiedzi na moich stronach wzrosła blisko dwukrotnie i nie wiązało się to ze spadkiem jakości (gdyż opcje moderacji są na podobnym poziomie zaawansowania).

Intensedebate zainstalujecie również na platformie Blogger, a więcej na temat systemu dowiecie się ze strony intensedebate.com

Powiązane wpisy: