BDI Aero2, czy warto? Test i opinia

Czy darmowy internet Aero2 wart jest całego zachodu i zamieszania? Po tygodniowym teście, w którym zastąpiłem swój dotychczasowy mobilny Orange Free tą bezpłatną alternatywą, mogę stwierdzić, że dla mieszkańców miast jest to rozwiązanie wprost idealne. Pozostałych użytkowników BDI zapewne rozpieszczać nie będzie, ale nie oznacza to, że podczas podróży z Aero2 korzystać się nie da.

Jak już wspomniałem we wcześniejszym wpisie, kartę sim otrzymałem po około dwóch tygodniach od wypełnienia wszystkich formalności. Do korzystania z Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) wybrałem modem Huawei E3131, który można nabyć za 100-120 złotych. Przestrzenią użytkowania był zaś Szczecin wraz z okolicznymi miejscowościami. Pora zatem by odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

1. Czy Aero2 może zastąpić domowy internet stacjonarny?

Muszę przyznać, że w stałym miejscu zamieszkania BDI spisuje się znakomicie. Nawet w moim starym poniemieckim mieszkaniu odbiór jest przyzwoity. Co wcale nie było takie oczywiste przez wzgląd na pancerne ściany ograniczające nawet sygnał Wi-Fi (musiałem zastosować potężny router). W mniej ekstremalnych warunkach, czyli nowym budownictwie, można cieszyć się maksymalnym przesyłem. Oddalając się od Szczecina nie zauważyłem specjalnych spadków płynności działania. Jadąc w stronę Stargardu, czy Kołbaskowa wszystko funkcjonowało jak należy.
Oczywiście, powiedzmy sobie szczerze, Aero2 nie jest rozwiązaniem przeznaczonym do pobierania plików, czy oglądania filmów przez internet. Mówiąc „działa znakomicie”, mam na myśli surfowanie po sieci i korzystanie z poczty oraz serwisów społecznościowych. Jeżeli używacie swojego łącza właśnie do takich celów, to śmiało możecie odciążyć domowy budżet comiesięcznym rachunkiem. Co więcej na rynku dostępne są urządzenia pozwalające na rozesłanie sygnału do kilku komputerów, a co za tym idzie możemy cieszyć się bezpłatnym internetem na terenie całego domu.

2. Jak Aero2 sprawuje się jako internet mobilny?

W tym wypadku nie jest już aż tak kolorowo, ale nadal jestem pozytywnie zaskoczony. Moje dotychczasowe doświadczenia ze wspomnianym Orange Free wypełnione są ciągłymi spadkami prędkości przy oddalaniu się od miast. Podróżując z podłączonym Aero2 bardziej skupiałem się na tym czy w ogóle można z niego korzystać (przykładowo w samochodzie). Okazało się, że wszystko funkcjonuje dosyć sprawnie, strony wskakiwały szybko i przez większość czasu pozostawałem online (choćby na trasie Szczecin – Stargard tracąc płynność jedynie raz i to na krótką chwilę). Patrząc na moje potrzeby BDI spisał się pod tym względem na medal.

3. Czy Aero2 można używać w tablecie?

Można, właściwie jest to usługa wręcz stworzona dla urządzeń mobilnych. Do obsługi większości sieciowych funkcji iPada 2 nie potrzebujemy wcale super szybkiego łącza, więc przejście z opcji płatnej na darmową nie wiąże się z zauważalną stratą. BDI to najlepsze rozwiązanie dla tabletu jakie dotąd spotkałem. Nie martwimy się o zużyte kb i w pełni wykorzystujemy potencjał urządzenia. Dodatkowo karta wysyłana przez operatora dostosowana jest do standardu microSIM i wystarczy ją po prostu wyłamać.

4. Jakie są największe wady BDI?

– Prędkość 512 kb/s i automatyczne zerwanie połączenia po 60 minutach oznaczają, że o pobieraniu czegokolwiek możemy zapomnieć (co tyczy się również większych załączników wysyłanych mailem).
– Zasięg nie zawsze jest idealny, a gdy notuje spadek strony potrafią wczytywać się całe wieki. Patrząc na mapkę z dostępem do Aero2 przy dłuższych podróżach może to być bardzo uciążliwe.
– Niestety kartę od ręki możemy otrzymać jedynie w Warszawie. Załatwienie formalności na odległość nie jest specjalnie uciążliwe, ale wiele osób skarży się na bardzo długi czas oczekiwania na kartę (wychodzi na to, że miałem sporo szczęścia).
– Nie liczcie na wsparcie techniczne, prawdopodobieństwo, że po drugiej stronie ktos podniesie słuchawkę jest znikome.
– Musimy zakupić odpowiedni modem, co będzie nas kosztowało przynajmniej 100 złotych.

5. Wnioski

Jeżeli korzystacie z internetu głównie społecznościowo lub szukając informacji, to Aero2 jest dla was wspaniałym rozwiązaniem. Dostęp za darmo i o przyzwoitej prędkości. Właściwie nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Jeżeli natomiast wasze potrzeby internetu w komputerze są o wiele większe, to docenicie usługę wkładając kartę do urządzeń mobilnych.
Po tygodniu pracy wyłącznie z BDI mogę stwierdzić, że w moim przypadku jest to doskonałe uzupełnienie łącza domowego. Aero2 rozwiązuje problem jak być cały czas online nie narażając się na koszty. Do tego czyni to bez większych niedogodności. Niesamowite, okazuje się, że można otrzymać przyzwoitą usługę za darmo. Aż sobie usiądę z wrażenia i poprzeglądam kilka stron.

Dowiedz się jak otrzymać kartę bezpłatnego dostępu do internetu od Aero2

Powiązane wpisy: