LEGO Mindstorms i ciekawy projekt wózka inwalidzkiego

Gdy myślimy o zastosowaniu dla klocków, zwykle kierujemy się ku różnym zabawom, budowaniu uproszczonych modeli rzeczywistości, uroczej miniaturyzacji lub tworzeniu abstrakcyjnych kreacji. Praktyczne użycie zabawki ma tu znaczenie rekreacyjne, a to przecież nie rozwiązuje problemu globalnego ocieplenia i nie walczy z głodem na świecie.

W klockowej rozrywce, zwłaszcza z rodziny Mindstorms, można jednak znaleźć inspirację oraz pomysły warte przeniesienia na twardą, przynoszącą realne korzyści stronę rzeczywistości. Znakomitym przykładem jest tu praca Burfa będąca projektem specyficznego wózka (czy inwalidzkiego, to już oceńcie sami). Do realizacji autor wykorzystał elementy zestawów LEGO Mindstorms, LEGO Technic oraz specjalne kółka Rotacaster. W efekcie pojazd sterowany, charakterystycznym dla elektrycznych wózków, joystickiem, może przewozić osobę ważącą do 90 kilogramów.

Oczywiście urządzenie jest we wstępnej fazie udoskonalania i na tę chwilę ciężko znaleźć w nim elementy przydatne przykładowo osobom niepełnosprawnym (o ile w ogóle można), jednak czasami chodzi właśnie o inspirację, a choćby schemat poruszania wygląda naprawdę interesująco.

Powiązane wpisy: