Family Farm: moje gospodarstwo rolne (Mac)

Family Farm na Mac OS X to prosta gra strategiczno-ekonomiczna, w ramach której wcielamy się rolę farmera prowadzącego rodzinne gospodarstwo. Naszym zadaniem jest tu realizacja zamówień i umiejętne zarządzanie majątkiem połączone z ekspansją terytorialną. A zatem siejemy, zbieramy plony, oporządzamy bydło i karczujemy las zdobywając przestrzeń pod kolejne inwestycje.

Family-Farm-Mac-menu-kampania

Całość odbywa się w cyklu pór roku, które w grze odpowiadają upływowi jednego dnia każda. Co ciekawe czas biegnie tu w sposób absolutny nie dając nam możliwości na zrobienie sobie przerwy, zaparzenie herbaty i przemyślenie strategii. Wymaga to błyskawicznego reagowania i nie toleruje rażących błędów. Jeżeli na początku mapy pomylimy się, przykładowo, w ilości wynajętych pracowników, to puścimy naszą rodzinę z torbami, a co za tym idzie zostaniemy zmuszeni do powtórzenia ostatniego roku lub (w przypadku celów długoterminowych) całej planszy. Takie rozwiązanie, choć oznacza intensywne machanie myszką, jest jedną z zalet Family Farm. Gra wciąga i nie pozwala się nudzić, przynajmniej w perspektywie konkretnych poziomów. Patrząc całościowo, oczywiście powtarzamy nieustannie te same czynności, więc po jakimś czasie przestanie nas to bawić, ale mimo wszystko spędzimy z tytułem kilka przyjemnych godzin.

Family-Farm-Mac-a-to-dobre

Sam schemat rozgrywki wygląda mniej więcej w ten sposób. Wczytując mapkę (czy to w trybie kampanii, czy też dowolnym) obejmujemy w posiadanie dom wraz z jego mieszkańcami oraz podstawową przestrzeń pod uprawy lub/i hodowlę. Zależnie od otrzymywanych co roku zamówień decydujemy o podziale gospodarstwa na działki, z których pozyskujemy odpowiednie surowce takie jak zboże, warzywa, owoce (jest tego całkiem sporo rodzajów). Możemy także postawić kurnik przez wzgląd na jajka lub zagrodę celem produkcji mleka, czy rozmnażania zwierząt. Następnie pozyskujemy pracowników, którzy pomogą nam w realizacji określanych przez Family Farm celów. Czasami będzie to zebranie odpowiedniej ilości plonów, a czasami osiągnięcie wysokiego przychodu na przestrzeni kilku lat. Im obszerniejsze stanie się nasze gospodarstwo tym więcej ludzi będziemy potrzebować. Przy okazji rozbudowy trzeba szybko uczyć się przemieszczania rolników pomiędzy stanowiskami, gdyż w przeciwnym razie nie wyrobimy się w wyznaczonym czasie i nasza kampania zakończy się fiaskiem. W jednym dniu musimy zmieścić nie tylko prace na polu, ale też wykarmienie i powiększenie rodziny, zadbanie o odpowiedni stan gleby oraz ewentualne rozbudowy.

Family-Farm-Mac-zagospodarowanie-terenu

W Family Farm cały czas znajdujemy się pod presją, więc to na zarządzaniu farmą koncentruje się nasza uwaga. Elementy takie jak grafika i dźwięk schodzą tu trochę na dalszy plan. Wypada jednak wspomnieć, że gra wygląda przyzwoicie, jak na tego typu produkcje. Mapy są co prawda dosyć monotonne i powtarzają ciągle te same elementy, ale za to Family Farm bez większych przeszkód uruchomi nawet starszy Macintosh. Polonizacja jest, choć nieperfekcyjna, dopiero po zmianie języka na angielski dowiedziałem się, że polecenie „Rozwiń ziemię typu grządka” to po prostu doprowadzenie gleby do najlepszej formy, a nie jakiś upgrade działki, którego bezowocnie szukałem w opcjach.

Podsumowując, Family Farm na Mac OS X, to prosta, przyjemna gra na jeden, może dwa wieczory. Zarządzanie gospodarstwem potrafi wciągnąć, ale powtarzalność zabija w późniejszych etapach. Niemniej warto poświęcić jej trochę czasu. Ot taka randka bez zobowiązań.

Family-Farm-Mac-widok-na-farme

Family-Farm-Mac-cele

Family-Farm-Mac-zasoby

family-farm-logo-2

Powiązane wpisy: