Airmail: alternatywa dla Sparrow i Mail.app (Mac OS X)

Airmail, choć obecnie w fazie bata, może stać się programem, który wypełni lukę powstałą po tym gdy Google zaprzestało rozwoju bardzo popularnego klienta o nazwie Sparrow. Sam od dawna korzystam z usług pierwowzoru i niezmiennie jestem zadowolony. Niestety mierzi mnie, że obecna wersja to już absolutnie wszystko, co ma do zaoferowania i z czasem program będzie stawał się przestarzały. Chcąc nie chcąc zabrałem się za poszukiwanie sensownej alternatywy.

Oczywiście powrót do systemowego Mail.app dla Mac OS X, to jest jakieś rozwiązanie jednak nieidealne. Potrzebowałem czegoś lekkiego, prostego i utrzymanego w klimacie, do którego już się przyzwyczaiłem i który sprawdzał się znakomicie. W ten sposób trafiłem na Airmail. Aplikacja całymi garściami czerpie ukatrupionego przez Google projektu oferując podobny układ, nawigację, opcje, a także integrację z Dropboxem. Co prawda nie jest to jeszcze Sparrow następnej generacji, ale rozwój programu idzie w dobrym kierunku i warto pobrać wersję beta, która niedawno została udostępniona wszystkim chętnym.

Airmail aktualizowany jest obecnie co kilka dni. Widać zatem, że twórcy intensywnie nad nim pracują. Wraz z kolejnymi update’ami polska wersja straciła trochę na użyteczności, ale jest i można mieć nadzieję, że w finalnym produkcie również znajdzie się  miejsce dla naszego języka. Jedyne, co mnie obecnie w Airmail irytuje, to podział zarządzania kontami na dwie kolumny. Jedną do przełączania się między podpiętymi skrzynkami, a drugą do ich obsługi. Niepotrzebnie powiększa się w ten sposób okno programu, co dla użytkowników monitorów 13 jest pewnym problemem. W Sparrow kwestię tę rozwiązano lepiej, integrując funkcje w jednym panelu. Liczę, że w Airmail również do tego dojdzie. Choć z drugiej strony czy nie wyglądałby on wtedy kubek w kubek jak pierwowzór?

Na tę chwilę nie planuję jeszcze zmiany klienta, ale Airmail dla Mac OS X będę obserwować z niegasnącą ciekawością. Nie jest wykluczone, że za jakiś czas program den wskoczy do mojego Dock’a jako podstawowe narzędzie.

Więcej informacji na temat Airmail oraz darmową wersję testową programu znajdziecie na stronie: airmailapp.com

Airmail app Mac OS X

Powiązane wpisy: