MiniNote (NotesTab): program do tworzenia notatek

NotesPad Pro to program, którego aktywnie używam już od przeszło pół roku, gdyż stanowi znakomitą alternatywę dla systemowych notatek w Mac OS X. Co prawda przez dłuższą część swojej egzystencji borykał się on z wieloma problemami, ale ostatnio przeszedł gruntowną przebudowę i od tamtego czasu nie mam do niego większych zastrzeżeń.

Rewolucja nastąpiła po wydaniu wersji numer 3. NotesTab otrzymał wtedy w pełni funkcjonalną synchronizację (w czasie rzeczywistym) oraz zgrabne aplikacje na iPhone’a i iPad’a. W ten sposób program przekształcił się ze śmieciowego schowka na błahostki w pełnoprawny notatnik, który pod pewnymi względami znokautował konkurencję.

Największą zaletą NotesTab Pro jest jego lekkość i prostota użycia. Aplikacja nie korzysta z osobnych okienek, a jedynie zagnieżdża się w pasku Menu bar pracując w tle. W każdej chwili, klikając ikonkę, możemy przywołać dymek i dodać notatkę, która automatycznie wskoczy na listę dostępną z dowolnego, posiadanego przez nas urządzenia. Jest to szczególnie przydatne, gdy pracujemy w trybie pełnoekranowym i nie chcemy przeskakiwać pomiędzy programami.

NotesTab działa praktycznie niezauważalnie, aż do momentu w którym potrzebujemy z niego skorzystać, jednak nawet wtedy możemy tak dopasować przeźroczystość chmurki, aby podczas notowania nie zasłaniała nam (przykładowo) tekstu, z którego robimy skrót. Widać, że twórcy solidnie przemyśleli działanie programu, gdyż funkcje są świetnie dobrane pod kątem wygody użytkowników. A to nie koniec dobrych pomysłów. Kolejnym jest możliwość zrobienia backupu notatek i wyeksportowania ich w formie plików tekstowych lub za pomocą jednego przycisku przekształcenia w wiadomość wysyłaną na podany adres e-mail. Na plus zaliczam także opcję oznaczania ważniejszych zapisków i umieszczania ich na samej górze listy.

W kwestii edycji tekstu NotesTab Pro oferuje kilka podstawowych funkcji. Możemy podkreślić, pogrubić, pochylić oraz zmienić rozmiar jednej z ośmiu czcionek. I to właściwie tyle, choć należy pamiętać, że jest to program przeznaczony głównie do krótkich notatek. Gdyby jednak naszła nas ochota na nastukanie dłuższego tekstu NotesTab wyposażony jest w tryb pełnoekranowy, dzięki któremu nierozpraszani możemy oddać się pasji pisania. Niestety zdecydowanie brakuje tu licznika wskazującego ilość użytych znaków, co w moim przypadku jest niezbędne. Do pisania twórczego polecam zatem inne narzędzie.

Powiedzmy jeszcze słowo o NotesTab Pro w wersji na iPhone’a i iPad’a. Aplikacja z iOS zrobiona jest schludnie i po prostu przypomina dymek z Mac OS X. Notatki synchronizują się błyskawicznie, a całość obsługuje się łatwo i przyjemnie. Jest to zatem naturalne uzupełnienie podstawowego programu, które pozwala nam mieć swoją listę zawsze przy sobie. Na marginesie dodam, że bardzo ciekawie wygląda NotesTab w wersji przeznaczonej dla Windowsa, gdzie na pierwszy rzut oka jest to bardziej rozbudowane narzędzie posiadające kafelkowy interface oraz tryb noc i dzień.

NotesTab Pro dostępny jest w Mac App Store za cenę 4,49 euro, natomiast aplikację mobilną na oba urządzenia od Apple kupicie za 89 centów. Jeżeli nie jesteście przekonani możecie najpierw wypróbować wersję darmową. Posiadacze systemów od Microsoftu opcję free znajdą w Windows Store.

Więcej na temat NotesTab przeczytacie na stronie notestab.com

Powiązane wpisy: