Second Life i najlepsza piłka nożna do grania online

Poświęcę dziś kilka zdań piłce trochę mniej konwencjonalnej. Z tym założeniem, że nie mam zamiaru rozstrzygać o zasadności jej istnienia, a jedynie chcę przybliżyć coś, co uważam za interesujące.

Podstawowe informacje:

Pierwszy przedstawiany typ rozgrywek osadzony jest w świecie Second Life i stanowi wyodrębniony przez użytkowników fragment tej międzynarodowej społeczności. Rozbudowany system Vstex oferuje możliwość toczenia pojedynków ligowych, pucharowych i towarzyskich pomiędzy drużynami klubowymi jak i reprezentacjami. Na boisku na raz przebywać może 18 zawodników, przy czym w grę wchodzą wyłącznie żywi internauci i nie ma opcji trenowania z botami (za to stadiony otwarte są całą dobę i łatwo znaleźć grupę do wspólnych ćwiczeń). Obecnie funkcjonuje około 100 zespołów (w tym 20 narodowych), przez które przewija się blisko 17000 wirtualnych piłkarzy. Liczba rozegranych spotkań przekracza 22000.

Reprezentacja Polski SecondLife

Rozgrywka:

Całość rządzi się prawami podobnymi do (umownie nazwijmy to) piłki realnej. Cześć użytkowników specjalizuje się w profesji trenerskiej, inni w piłkarskiej, a ci ze smykałką do interesów zajmują się pozyskiwaniem sponsorów i prowadzeniem klubowych finansów. Nie ma trwałego przydziału, podobnie jak na boisku gdzie naszą pozycję ustala gracz trener. Oczywiście występując stale np. w pomocy coraz lepiej opanowujemy sterowanie awatarem i wyrabiamy sobie renomę, a z czasem wszyscy wiedzą w której strefie jesteśmy najlepsi. Specjalizacja jest tu zatem całkiem wskazana. Co ciekawe system nie oferuje levelowania i automatycznego wzrostu zdolności, co oznacza, iż umiejętności naszego zawodnika są naszymi umiejętnościami, a każdy dysponuje identycznym panelem i zakresem sterowania.
Warto wspomnieć, iż podczas meczu obowiązuje ustalona dyscyplina taktyczna, która jest pilnowana przez samych zawodników. Tzn. jeżeli naszą nominalną pozycją jest obrona, a wciąż będziemy zapędzać się do ataku, współgracze będą mieli pretensje, a szkoleniowiec może zdjąć nas z boiska i wykluczyć z rozgrywek. Tu liczy się współpraca, zaufanie i konsekwentne wywiązywanie się z powierzonych nam zadań.
Opiekę nad przepisowym przebiegiem spotkania sprawuje sędzia (również gracz), nie dozwolone jest przykładowo atakowanie przeciwnika we czterech oraz restartowanie programu w celu odnowienia kondycji (podobnie dyskusje z arbitrem (do czego prawo mają tylko kapitanowie) i przeklinanie).
Jak już wspomniałem, w kwestii ogólnych zasad wszystko tu polega na umowie między użytkownikami. System jest jedynie oprogramowaniem meczowym (liczy bramki, generuje tabele itd.). Każdy z graczy przed meczem wyposaża swojego awatara w hud (bramkarz/piłkarz/sędzia), umożliwiający wykonywanie piłkarskich gestów. Mecze trwają 2×15 minut + doliczony czas.

secondlife polska

Zespoły, sponsorzy i zarobki:

Odwiedzając świat wirtualnej piłki w SL spotkamy wiele drużyn znanych z prawdziwych boisk. Mamy tu choćby przedstawicieli Manchesteru United, Lazio, Romy, Hellasa, PSG, HSV, a prawdziwą legendą obrósł już Rapid Wiedeń. Oczywiście nie wszystkie zespoły mają zaczepienie w (tak zwanej) realności, wśród wymyślonych należy wspomnieć takie jak nie mniej legendarny (nieistniejący już brytyjski) FC Valiant, czy FC Polis.
Jest jeszcze jeden powód dla którego sport w Second Life ma coś wspólnego z prawdziwą piłką. Chodzi tu o rolę sponsorów. Obrotny prezes klubu potrafi (np. poprzez sprzedaż powierzchni reklamowej na stadionie i koszulkach) zagwarantować swojej drużynie wsparcie firm rynku SL bądź z zewnątrz, przez co ma środki na zakup i pensje dla najlepszych kopaczy (a ludzie za pieniążkami (które można później wymienić na realne złotówki) biegają równie chętnie co w codzienności).
Jest to znakomity moment by wspomnieć o polskich zespołach, zwłaszcza w kontekście wsparcia, gdyż do historii SL przeszły choćby kontrakty reklamowe klubu FC Betsson z wiadomym bukmacherem internetowym oraz Reprezentacji Polski z fińską Nokią. Zresztą był to okres najdynamiczniejszego rozwoju rodzimej piłki. Obecnie nasze kluby finansowane są głownie z pieniędzy prywatnych i ciężko rywalizować im z europejską czołówką, a czasami zwyczajnie przetrwać.
Wyjątkiem jest Reprezentacja Polski SL, która nieprzerwanie od 2007 roku zmaga się z drużynami (np.) Włoch, Niemiec, Brazylii, Szwajcarii, Austrii, Czech, Argentyny, Portugalii, Hiszpanii, Rumunii, Luxsemburgu, Kamerunu, Francji, Maroka, Peru, Grecji, Jamajki. Nie jest to rywalizacja czysto towarzyska, nasza kadra dwukrotnie wyszła z grupy na Mistrzostwach Świata, a raz dotarła ćwierćfinału.

Dziękuję Reprezentacji Polski SL za udostępnienie materiałów i niezbędnych informacji

Powiązane wpisy: