Intensedebate – alternatywa dla komentarzy Disqus

Intensedebate to prosty i przejrzysty system dodawania komentarzy w ramach strony internetowej. Do jego testowania zabierałem się już od dawna, a w końcu zdecydowałem się wraz z początkiem grudnia minionego roku. Zdaję sobie sprawę, że jest to w pewnym sensie ruch pod prąd, gdyż obecnie w świecie blogów (przynajmniej tych chcących uchodzić za będące na czasie) dzieli i rządzi Disqus, którego właśnie postanowiłem porzucić.

Nie mam zamiaru oczywiście krytykować tego rozwiązania i dowodzić, że Intensedebate bije je na głowę (gdyż nie bije). Chcę jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze nowoczesna, minimalistyczna idea Disqus’a przynosi największe korzyści.

Po pierwsze, w wypadku gdy nasi użytkownicy są przeciętnymi, niedzielnymi internautami lepiej reagują oni na z góry widoczne pola, które trzeba wypełnić aby dodać komentarz. Tekst, nick, mail (względnie link) + wyślij, sprawiają, że czytelnik dokładnie wie co powinien zrobić, gdy chce podzielić się swoją opinią. Wiele osób odwiedzających moje strony poświęcone przykładowo dyscyplinom, bądź drużynom sportowym skarżyło się na niejasność „Publikuj jako” i wyskakujące okienko. Kwestię rozwiązano w Disqus 2012, ale…

Po drugie, Intensedebate dostępny jest w języku polskim, co wydaje się bardzo istotne ze względu na podaną już wcześniej charakterystykę użytkowników.

Po trzecie, system w prosty sposób umożliwia zapisanie się na powiadomienia o odpowiedziach lub wszystkich aktywnościach w danym poście, bezpośrednio przy dodawaniu swojego osądu.

Po czwarte, z tego co zauważyłem Intensedebate dużo sprawniej synchronizuje komentarze, a także aktualizuje ilość opinii w widgetach (posiada również własne) i wpisach praktycznie w czasie rzeczywistym.

Intensedebate to doskonałe rozwinięcie dosyć ubogich podstawowych komentarzy WordPress. Jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy nimi, a systemem Disqus. Co prawda nie ma aż tylu bajerów co ten drugi, ale zawiera najważniejsze z nich. Łatwo dostosowuje się do skórek, a wszystkie potrzebne użytkownikom opcje są zawsze na wierzchu. Panel jest przejrzysty i ułatwia moderację, a domyślny chronologiczny układ komentarzy moim zdaniem lepiej sprawdza się podczas dyskusji, zwłaszcza gdy goście nie mają w zwyczaju korzystać z funkcji „odpowiedz”. Podobnie jak wspominany wielokrotnie Disqus umożliwia czytelnikom założenie profilu i zamieszczanie opinii na wielu stronach za pomocą jednego konta. Posiada też integrację z twitterem i facebookiem oraz wspiera akismet. Tak jak u konkurenta zainstalujemy go za pomocą wtyczki z panelu administracyjnego i skonfigurujemy w minutę. Co więcej, pozwala na doinstalowanie dedykowanych pluginów rozszerzających jego możliwości.

Aby nie było wątpliwości, nadal uważam, że Disqus jest obecnie najlepszym systemem do komentowania, jednak sprawdza się głównie w przypadku blogów poświęconych nowym technologiom lub takich gdzie odwiedzający są trochę lepiej uświadomieni. Niech za dowód świadczy fakt, że po przejściu na Intensedebate ilość wypowiedzi na moich stronach wzrosła blisko dwukrotnie i nie wiązało się to ze spadkiem jakości (gdyż opcje moderacji są na podobnym poziomie zaawansowania).

Intensedebate zainstalujecie również na platformie Blogger, a więcej na temat systemu dowiecie się ze strony intensedebate.com

Powiązane wpisy:

 • Bolimowski

  Hej, też ostatnio przerzuciłem się na IntenseDebate, ale gryzie mnie jedna rzecz.

  Chciałbym umożliwić komentującym logowanie przez Twittera i facebooka.

  Widzę, że opcję Twittera masz.

  Zaznaczyłem w ustawieniach IntenseDebate zarówno Twittera, Facebooka (dodałem kklucz) jak i OpenID.

  Zaznaczanie i odznaczanie OpenID daje efekty, to znaczy ikonka się na stronie wyświetla lub nie, natomiast czego bym nie robił nie wyświetla mi się ani ikonka facebooka ani Twittera…

  Wiesz w czym może być problem? Trzeba gdzieś jeszcze coś ustawić, oprócz zaznaczenia tych opcji logowania?

  • Zwykle trochę to trwa, gdy dodawałem opcję komentowania przez facebooka też nie chciała się ona pojawić i grzebałem w ustawieniach. Dopiero po jakimś czasie wskoczyła (podobnie jest ze zmiana języka). Trzeba przyznać, że disqus lepiej sobie z tym poradził.

 • mango.pl

  intense jest o wiele bardziej przejzysty ale disqus niszczy go funkcjami. Dla mnie wybór jest oczywisty

 • snailsland_pl

  cześć, testuję Intense, ale nie potrafię usunąć okienka "komentarze" ze wszystkich stron, a zostawić tylko na blogu. Jest na to jakiś prosty sposób?

  • 1. W panelu wordpress wejdź w edycję strony (lub wpisu), dla której chcesz wyłączyć komentarze. Na samej górze po prawej są "Opcje ekranu", zaznacz w nich "Dyskusja". Teraz pod polem, w którym wprowadzasz zawartość strony/wpisu możesz odznaczyć "Zezwól na komentarze" i drugą opcję. To wszystko.

   2. Rzuciłem okiem na Twój blog i widzę, że intensedebate klei się do krawędzi. Aby poprawić wygląd wejdź w edycję ustawień dla swojej witryny, a tam w "Custom CSS" wklej taki kod dodający marginesy (ich rozmiar możesz sobie zmienić, 10 jest na oko):

   #idc-container-parent #idc-container {
   padding-left: 10px;
   padding-right: 10px;
   width: auto;
   }

   • snailsland_pl

    Dziękuję za odpowiedź, ale nie do końca o to mi chodziło. Problem jest w tym, że mam wyłączone komentarze, a mimo to np na stronie głównej widnieje okienko jak w linku poniżej: http://imageshack.us/photo/my-images/259/komentar

    • Nie wiem jak dokładnie zbudowany jest Twój szablon, więc odpowiedź będzie dosyć ogólna. Rozumiem, że główną masz ustawioną jako statyczną i jest ona jedną z utworzonych. W takim wypadku możesz przejść do edycji szablonu (Wygląd -> Edytor) i wywalić fragment odpowiedzialny za komentarze w page.php. Pamiętaj tylko aby zapisać gdzieś wcześniej ten plik na wypadek komplikacji. Takie rozwiązanie, choć proste ma jednak tę wadę, że dotyczy bezwzględnie wszystkich stron, ale chyba o to Ci właśnie chodzi. Powinna to być linijka z "comments_template".

 • snailsland_pl

  Dokładnie o to mi chodziło. Bardzo Ci dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 • pompon

  disqus też jest po polsku…

  • Teraz już ma, wcześniej Disqus 2012 nie wspierał naszego języka. W przypadku niektórych stron to bardzo ważne, podobnie jak wszystkie pola widoczne od razu.

 • Pingback: Problem z eksportem komentarzy w Disqus. Co zrobić? | pawelpietka.pl()

 • Witam,

  Pawle piszesz „Teraz już ma, wcześniej Disqus 2012 nie wspierał naszego języka.” Zainstalowałem Disqus na swojej stronie lecz w momencie wyboru języka nie widzę opcji języka Polskiego. Na stronie https://prosprzet.disqus.com/admin/settings/general/ w sekcji Language nie ma Polskiego. Czy gdzieś indziej można to wybrać?

  Pozdrawiam

 • Myślałam o Disqus, ale nie chciałabym odstraszać tych, którzy komentują jako goście. Potrzebuję czegoś prostego, tylko z funkcją informowania o odpowiedziach na komentarze. Sama już nie wiem… a oprócz Disqus i Intensedebate jest jeszcze coś? Oprócz komentarzy z Google+ i Facebooka, bo tych z góry nie chcę.

  • Disqus pozwala komentować również gościom, jest dosyć popularny i nie sądzę aby w obecnej formie mógł sprawiać kłopoty niedoświadczonym użytkownikom. Jako alternatywę wypróbuj ulepszoną wersję komentarzy z wtyczki Jetpack WordPress. Powinna idealnie pasować.

   http://jetpack.me/support/comments/

 • farad

  Widzę, że jednak intensedebate się nie sprawdził?

  • Z intensedebate wszystko było ok, ale minęło sporo czasu i Disqus się zmienił. Zarzuty stały się nieaktualne, więc można było wrócić.

 • zaq

  disqus jest bardzo fajnym rozwiązaniem, a założenie konta na nim to dosłownie chwila moment, wiec goście skorzystają tylko z konta na nim 🙂ekologiczne zabawki poznań

 • Widzę, że Disqus znów tu się pojawił… Zważyszy na wprowadzane w Disqusie reklamy i konieczność płacenia za wersję bez reklam (na przestrzeni kolejnych miesięcy ma to być wprowadzone dla wszystkich, chwilowo wprowadza się powoli i to głównie największym graczom), proponujesz Intensedebate jako alternatywę? Może zaktualizujesz post o Intensedebate i zobaczysz, jak wygląda teraz? Wielu przydałoby się takie porównanie.

  • Z perspektywy mniejszego wydawcy jest jeszcze za wcześnie na ucieczkę. Poniżej aktualne wyjaśnienia ze strony. Zobaczymy co z tego wyniknie. Generalnie jestem zdania, że za dobrą usługę warto płacić, więc nie wykluczam pozostania przy Disqusie nawet jeżeli załapię się na reklamy. Niemniej przyglądam się innym rozwiązaniom (skłaniam się raczej ku rozwinięciu wordpressowych komentarzy). Wpis faktycznie wymaga aktualizacji. Jeżeli czas pozwoli, to postaram się o nią w najbliższym czasie.

   „What about smaller, non-commercial sites?

   For small, non-commercial sites, advertising will be optional. These sites will be able to use Disqus’ ads-optional subscription, free of charge.

   Who qualifies as a small / non-commercial site?

   Publishers will be able to self-identify. For personal blogs, educational sites, non-profits, and small sites that do not run other advertising, Disqus advertising will be optional. Currently, over 95% of sites on our network fall into this category.”

 • Choć po latach Intensedebate mocno podupadło to nadal niektórych funkcji na próżno szukać w takim DIsqusie.
  Najbardziej cenne jest graficzne głosowanie na najlepszy komentarz (a’la Interia”).

  Z kolei mankamentem obydwu systemów jest brak kilku wersji językowych tego samego profilu. Pamiętam jeszcze niedawno coś takiego widziałem na http://veroling.pl Niezwykle przydatna i dobra rzecz kiedy można z poziomu tego samego profilu odpisywać na polskie komentarze a następnie odpowiadać anglojęzycznym fanom/czytelnikom na blogu angielskim.

  W każdym z tych systemów bardzo cenię zaawansowane formatowanie choć z jakiegoś powodu niezbyt się tym chwalą.